Home > 4. Eestvedamine ja võimustamine > Eestvedamise olemus > Liidrikäitumine

 
 
 

Liidrikäitumine

Paljud uuringud on keskendunud liidrikäitumise väljaselgitamisele. Selle seisukoha järgi sõltub edukas eestvedamine rohkem sobivast käitumisest, oskustest ja tegevustest ning vähem isikuomadusest. See eristamine on oluline seetõttu, et käitumine ja oskused on õpitavad ja muudetavad, paljud omadused on aga suhteliselt püsivad.

Liidrid kasutavad kolme tüüpi oskusi: tehnilisi, inimestega seotud ja kontseptuaalseid.

Tehnilised oskused osutuvad isiku teadmistele ja võimekusele mingis protsessis või tehnoloogias. Näiteks raamatupidaja, insener, arvutiprogrammeerija. Kui töötajad edutatakse juhi kohale, saavad nende tehnilised oskused vähem tähtsaks. Tihti ei ole juhid ise kunagi praktiseerinud mõnada tehnilist oskust, mida neil tuleb juhtida.

Inimestega seotud oskused on võime töötada inimestega efektiivselt ja tekitada meeskonnatööd. See hõlmab laialdaselt tegevusi – inimeste ergutamist, tagasiside andmist, juhendamist, empaatiat ja mõistmist, kaasatundmist ja vajaduse korral toetamist.

Kontseptuaalsed oskused on võime mõelda mudelites, raamistikes, näha tervikpilti. See muutub väga oluliseks kõrgematel juhtimistasanditel. Kontseptuaalsed oskused on tegelemine ideedega.

Järgnemine

Mõnede väheste erinevustega, on liidrid organisatsioonis samas ka järgnejad, kaaslased (followers). Neil tuleb peaaegu alati kellelegi aru anda, ka ettevõtte juhil on aruandekohustus kellegi ees. Liidrid peavad olema võimelised suhtlema mõlemas suunas, nii alluvate kui ülemustega. Võime järgneda on üks esimesi nõudeid heaks eestvedamiseks. Oskuslik tegutsemine olemasolevas rollis avab ukse tulevastele liidrirollidele. Paljudel inimestel ei ole puudu mitte tööalastest oskustest, vaid just järgnemisoskustest. Need oskused aitavad töötajal toetada praegust liidrit, olla efektiivsed kaaslased ja konstruktiivsed meeskonnatöös.

Positiivne järgnemiskäitumine:

  • lojaalne ja toetav meeskonnamängija,
  • dialoogides osalemine ja ettepanekute tegemine,
  • teravate küsimuste tõstatamine,
  • liidri ideedele, eetilistele väärtustele ja tegevustele konstruktiivselt vastamine,
  • potentsiaalsete probleemide ennetamine.

Negatiivne järgnemiskäitumine:

  • konkurents liidriga,
  • kriitika puudumine („jah“-inimene, kes automaatselt nõustub),
  • vastuhakkamine ( opositsioonis hea liidriga või halva liidri toetamine),
  • passiivsus.

Head kaaslased, järgnejad, on edukad oma töös, kui nad aitavad liidreid olla edukad nende töös.

 

 

English site Title