Language file for Plugin Loader not found!
File: ../plugins/pluginloader/languages/en.php
Current Path: /~marve.koppel/tuajalugu/index.php
Turismi ajalugu - Kaasaegse turismi teke 19. sajandil

Kaasaegse turismi teke 19. sajandil

Turismi arengule avaldasid otsustavat mõju industrialiseerimine ja teaduse-tehnika areng. Tehnilised leiutised, nagu aurulaev ja raudtee juhatavad sisse turismi populariseerimise. 17.-18. sajandi vahetusel leiutati ning rakendati Inglismaal tööle aurumasin. 1803.a. ehitati aurumasina baasil vedur ning 1825.a. valmis Inglismaal esimene raudtee.

Auruvedur

Pildil: auruvedur

http://cdn.dipity.com/uploads/events/1a6fb6c0debf1b9c79eefe60bb04960a_1M.png

 

Ehitatakse teid, kasvavad transpordimahud ja reisimiskiirus. 1850.aastaks oli Euroopas raudteid juba 38,6 tuhande kilomeetri ulatuses. Selle tagajärjel langevad reisikulud, mille tagajärjeks on, et luksusturismist saab turism laiadele rahvakihtidele.

Industrialiseerimise tagajärjel tekib laiadel rahvakihtidel vajadus oma tööjõu taastootmise järgi. Seda saab rahuldada vabade päevadega. Tekib vaba aega, mis võimaldab eelkõige puhkusereise.  Thomas Cook läheb turismiajalukku kui kaasaegse turismi looja. Ta korraldas 5. juulil 1841 esimese ühisreisi 570-le inimesele Leicesterist Loughboroughi. Seega on ta organiseeritud ühisreiside loojaks, mis on eeskätt suunatud väikekodanlastele ja noortele. Teda võib samuti vaadelda noortereiside loojana. Esialgu korraldas ta reise Inglismaal. Alates 1855 viisid reisid Mandri-Euroopasse, näiteks Pariisi maailmanäitusele, tehti ka ringreise. Järgnesid reisid Põhja –Ameerikasse ja Niilusele. Lisaks Inglismaale asusid Cooki reisibürood ka Ameerikas, Austraalias, Kesk-Idas ja Indias. Thomas Cook ei saavutanud mitte ainult uut astet rahvusvahelise turismi arengus, vaid ta alustas ka paketireisidega. Algaastatest alates on paketireiside puhul palju muutunud. Thomas Cook´i nimega seostatakse ka esimese reisikataloogi avaldamist Inglismaal 1862.a.

Thomas Cook

Pildil: Thomas Cook

 http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRe5fd12bBUozHIhW5Uf-XBPGNWH7NwTvwA1WQUAaRl_i9NUgCLgKLgdgkIFQ

Üheaegselt Thomas Cook´iga hakkas turismi arendamisega Euroopas tegelema ka sakslane Karl Bedecker. Ta oli jalgsi ekskursioonide fanaatiline pooldaja ja igal võimalusel võttis ta ette pikki rännakuid Saksamaal, tegi märkmeid kõige kohta, mida ta teekonnal nägi. Hiljem tema märkmed kirjastati ning nendest said kirjalikud reisijuhid. Bedecker hakkas esimesena koostama ka turistidele mõeldud linnaplaane. Tema koostatud teejuhi abil oli võimalik tutvuda kõigega, mis antud paikkonnas või linnas vaatamisväärset oli. Esimese kirjaliku reisijuhi välisriigi kohta koostas Bedecker 1839.a. ja see oli pühendatud Hollandile ja Belgiale. 1844.a. ilmus reisijuht Šveitsi kohta, millest kuni 1937. aastani ilmus 37 kordustrükki.

Karl Baedecker

Pildil: Karl Baedecker

Alammenüü